GAL_Lewo
    GAL_Prawo

    Ambasada RP w Berlinie

    Wyróżnienie w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej Ambasady RP w Berlinie- grudzień 2012

    Autorzy: dr inż. arch. Marek Kozień, dr inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak, mgr inż. arch. Katarzyna Kozień-Kornecka
    Współpraca: Michał Rączka, Magdalena Habrat-Rączka, Joanna Filipek, Małgorzata Szewczyk, Ewelina Krok, Jakub Kornecki, Beata Tokarska, Dawid Gizicki.

    Zamawiający: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

    Pow. działki: 0.42 ha
    Suma pow. pomieszczeń podziemnych: 3 225 m²
    Suma pow. pomieszczeń nadziemnych: 9 825 m²

    Wysoka ranga obiektu ambasady wiąże się z jednym z najważniejszych atrybutów suwerenności państwa: prawem utrzymywania stosunków dyplomatycznych. Jej trwały charakter jest wyrazem ciągłości pracy przedstawicielstwa dyplomatycznego. Jej charakter architektoniczny, osadzony we współczesności wyrastać powinien z ciągłości tradycji klasycznej. Może być wspomnieniem o Pałacu Saskim, poszukiwać inspiracji w Łazienkach Królewskich, Muzeum Narodowym w Warszawie, czy Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.

    Nowy obiekt Ambasady RP w Berlinie powinien stanowić miejsce realizacji podstawowych zadań placówki dyplomatycznej stając się przestrzenią przyjazną, otwartą, elastyczną i zintegrowaną z otaczającą obiekt architekturą Berlina.

    Analiza urbanistyczna zabudowy przy ul. Unter den Linden dowodzi, że jednym z najistotniejszych zagadnień przestrzennych jest uzyskanie rozwiązania wnętrza dziedzińca ogrodowego eliminującego negatywny wpływ istniejących ścian ogniowych ograniczających lokalizację od strony wschodniej i zachodniej.

    Innym ważnym celem jest odejście od ciasnych i głębokich wnętrz podwórkowych tak charakterystycznych dla oficynowej zabudowy kwartałowej.

    Projekt podważa jako jedyną słuszną zasadę wprowadzenia w pierzei ulicy zamykającego całkowicie jego wnętrze wielokondygnacyjnego obiektu architektonicznego i prezentuje próbę niosącą inny sposób kompozycji układu przestrzeni architektonicznej.

    Jest to przestrzeń zbudowana jako wyniesiony zielony plac stanowiący ogrody Ambasady, ujęty z obu stron przyległymi do ścian ogniowych skrzydłami. Ten otwarty w stronę Unter den Linden ogród pełny drzew i zieleni niskiej jest wydzielony w linii zabudowy ażurową przysłoną z galerią widokową. Prezentowane rozwiązanie wskazuje na otwartość i wzajemne oddziaływanie kompozycji miejskich obszarów zieleni przy równoczesnym silnym jego wydzieleniu ze względów bezpieczeństwa placówki.

    Podstawowym założeniem jest wyraźne i czytelne wydzielenie podstawowych stref funkcjonalnych obiektu Ambasady. Konieczne jest zapewnienie niezależności działania bloków funkcjonalnych przypisanych ambasadzie oraz wydziałowi konsularnemu. Wejścia do Ambasady i Wydziału konsularnego zostały rozdzielone i od siebie odsunięte. Strefy te również rozsunięto i zlokalizowano w dwóch odrębnych skrzydłach.